VRSTE PLASTIKE

Kaj so plastične mase?

O »plastiki« govorimo, kot da gre za enoten material, a temu ni tako. Podobno kot vemo, da obstajajo različne vrste kovin z različnimi lastnostmi, tako tudi plastične mase zajemajo širok spekter različnih materialov. Vsaka plastika se oblikuje s posebnimi lastnostmi, zaradi česar je idealna za predvideno uporabo, kar nam omogoča izjemno učinkovito rabo virov.

Plastične mase se lahko proizvedejo iz različnih virov. Surovine so lahko iz fosilnih (surova nafta, plin itd.) ali obnovljivih virov (sladkorni trs, rastlinsko olje, škrob itd.) ali celo iz mineralov (sol). Ne glede na vrsto surovin so nekatere plastične mase tudi biološko razgradljive. To pomeni, da se lahko z ustreznim zbiranjem in predelavo skupaj z organskimi odpadki biološko razgradijo in postanejo kompost.

Ne glede na njihov izvor predstavljajo plastični materiali ob koncu uporabne življenjske dobe pomembne vire, ki jih lahko uporabimo bodisi v obliki novih materialov bodisi kot alternativni vir energije, ki smo ga nekoč uporabili v obratu za pridobivanje energije iz odpadkov.

Družina plastičnih mas obsega zelo raznolike materiale, ki so zasnovani tako, da zadovoljujejo zelo različne potrebe na tisoče končnih izdelkov.

Termoplastika (ki se pri segrevanju zmehča in nato pri hlajenju spet strdi).

Duroplastični materiali (ki se po oblikovanju nikoli več ne zmehčajo).

Primeri termoplastov

  • Akrilonitril butadien stiren (ABS)
  • Polikarbonat (PC)
  • Polietilen(PE)
  • Polietilen tereftalat (PET)
  • Politetrafluoroetilen (PTFE)
  • Polivinilklorid (PVC)
  • Polimetil metakrilat (PMMA)
  • Polipropilen (PP)
  • Polistiren (PS)
  • Ekspandirani polistiren (EPS)

Primeri duroplastov

  • Epoksid (EP)
  • Fenol-formaldehid (PF)
  • Poliuretan (PUR)
  • Nenasičene poliestrske smole (UP)

Plastične mase spadajo v veliko družino materialov, ki jih lahko razvrstimo v različne skupine. V tem poglavju lahko preberete več o različnih vrstah plastičnih mas ter o njihovih posebnih možnostih uporabe in prednostih.

Bioplastika

Bioplastika je v celoti ali delno narejena iz obnovljivih bioloških virov. Na primer, sladkorni trs se predela za proizvodnjo etilena, ki se lahko nato uporabi pri proizvodnji polietilena. Škrob se lahko predela za proizvodnjo mlečne kisline in nato polilaktične kisline (PLA).

Biorazgradljiva plastika

Biorazgradljiva plastika je plastika, ki jo mikroorganizmi pod posebnimi pogoji razgradijo v vodo, ogljikov dioksid (ali metan) in biomaso. Da bi potrošnike usmerjali pri odločanju in jim vzbudili zaupanje v biorazgradljivost plastike, so bili uvedeni univerzalni standardi, razvijajo se novi materiali in predstavljen je bil logotip, primeren za kompostiranje.

Tehnična plastika

Tehnična plastika ima v primerjavi z običajnimi materiali večje zmogljivosti, zaradi česar je idealna za tehnološko zahtevno uporabo. Na številnih področjih uporabe je postopno nadomestila tradicionalne tehnične materiale, kot so les in kovine, saj jim je ne le enakovredna ali jih prekaša v razmerju med težo in trdnostjo ter drugih lastnostih, temveč jo je tudi veliko lažje proizvesti, zlasti v zapletenih oblikah.

Epoksi smole

Epoksi smole poznamo že več kot 50 let in so med najbolj uspešnimi predstavniki v družini plastičnih mas. Njihovo agregatno stanje se lahko spremeni iz tekočine z nizko viskoznostjo v trdno snov z visokim tališčem, kar pomeni, da lahko izdelamo širok spekter materialov z edinstvenimi lastnostmi. Doma jih boste našli na pločevinkah brezalkoholnih pijač in posebni embalaži, kjer se uporabljajo kot prevleke za zaščito vsebine in ohranjanje okusa. Uporabljajo se tudi kot zaščitni premazi za vse: od postelj, vrtnih stolov, pisarniškega in bolnišničnega pohištva do vozičkov v supermarketih in koles. Uporabljajo se tudi v posebnih barvah za zaščito površin ladij, naftnih ploščadi in vetrnih turbin pred slabim vremenom.

Ekspandirani polistiren

Ekspandirani polistiren ali EPS se množično uporablja kot polimer, proizveden v velikih količinah. Že več kot 50 let je izbrani material zaradi svoje vsestranskosti, zmogljivosti in stroškovne učinkovitosti. Veliko se uporablja v številnih izdelkih za vsakdanjo uporabo, kot so zaboji za ribe, kolesarske čelade in izolacijski material.

Fluoropolimeri

Fluoropolimeri so znani po svojih vrhunskih lastnostih pri preprečevanju prijemanja, zato se uporabljajo kot zaščitni premaz na kuhinjski posodi ter za odvračanje prsti in madežev na tkaninah in tekstilnih izdelkih. Prispevajo tudi k pomembnemu napredku na področjih, kot so vesoljska industrija, elektronika, avtomobilska industrija, industrijski postopki (kemikalije in energetski sektor, vključno z obnovljivo energijo), arhitektura, živilstvo, farmacija in medicina. Najbolj znani član družine fluoropolimerov je PTFE (politetrafluoroetilen).

Poliolefini

Poliolefini spadajo med termoplaste, predstavnika skupine sta polietilen in polipropilen. Proizvajajo se predvsem iz nafte in zemeljskega plina s postopkom polimerizacije etilena oziroma propilena. Zaradi svoje vsestranskosti so ena izmed najbolj priljubljenih plastičnih mas, ki se danes uporablja.

Polistiren

Polistiren je sintetični polimer iz monomera stirena, ki je tekoča petrokemikalija. Gre za termoplastični polimer, ki se pri segrevanju zmehča in se lahko s pomočjo polizdelkov, kot so filmi in folije, pretvori v široko paleto končnih izdelkov.

Poliuretani

Poliuretan (PUR) je prožen, prilagodljiv in odporen na obrabo. Obstajajo različne vrste poliuretanov, ki se po videzu in občutku zelo razlikujejo. Uporabljajo se v zelo široki paleti izdelkov. Pravzaprav nas izdelki, ki vsebujejo poliuretan, obkrožajo na vseh področjih našega vsakdana. Čeprav večina ljudi poliuretane slabo pozna, ker so na splošno »skriti« za pokrovi ali površinami iz drugih materialov, bi si življenje brez njih težko predstavljali.

Polivinil klorid

Polivinil klorid (PVC) je bil eden izmed prvih odkritih plastičnih mas, prav tako je eden izmed najbolj pogosto uporabljenih. Pridobiva se iz soli (57%) in nafte ali plina (43%). Je tretji najbolj razširjen sintetični plastični polimer na svetu za polietilenom in polipropilenom. Dve osnovni obliki PVC-ja sta trdna (včasih se uporablja kratica RPVC) in prožna.

Termoplastika

Termoplaste opredelimo kot polimere, ki se lahko skoraj neomejeno talijo in predelajo. Pri segrevanju se stalijo in ob ohlajanju strdijo. A ko zamrznejo, postanejo termoplasti podobni steklu in se lahko zlomijo. Te lastnosti, zaradi katerih je material dobil svoje ime, so reverzibilne, zato je material možno večkrat pogreti, preoblikovati in zamrzniti. Posledično lahko termoplaste mehansko recikliramo. Nekatere najpogostejše vrste termoplastov so polipropilen, polietilen, polivinilklorid, polistiren, polietilen tereftalat in polikarbonat.