DOBRE ZGODBE

Roto d.o.o. in AquafilSLO d.o.o.

SODELOVANJE ČLANOV ZDRUŽENJA ZA KEMIJSKO INDUSTRIJO PRI GZS

V petek, 24.4.2021 smo v laboratoriju skupine ROTO iz Murske Sobote, v sodelovanju s podjetjem Aquafill uspešno proizvedli prvi cvetlični lonček izdelan iz reciklirane folije po postopku rotomouldinga. Tako bo skupina ROTO v prihodnje nadomeščala primarno surovino (nafto) ter uporabila odpadke, ki bi se sicer v naravi razgrajevali več sto let.

ROTO je vodilno evropsko podjetje na področju proizvodnje polietilenskih izdelkov. Proizvaja izdelke, ki varujejo okolje. To so čistilne naprave, zbiralniki deževnice in lovilniki olj ter maščob. V letu 2020 pa je ROTO postavil tudi razvojni laboratorij, kjer smo razvili in uspešno uvedli v proizvodnjo cvetlične lončke iz bio razgradljivih polimerov, pa tudi kajake, kanuje in vrtno pohištvo iz recikliranih materialov. Velik razvojni preskok pa smo naredili prejšnji teden, ko smo prvi na svetu proizvedli izdelek iz ekstrudirane odpadne embalaže po procesu rotomoulding.

Sodelovanje z družbo Aquafil je za ROTO starteškega pomena pri uporabi sekundarnih surovin. Aquafil je prva družba na svetu, ki je začela zbirati in predelovati odpadne ribiške mreže. Partnerja, ki sta oba člana Združenja za kemijsko industrijo pri GZS, sta v projektu »lončki iz reciklirane folije« uporabila odpadke, ki so mehansko in kemično predelani v nov material, s katerega sta izdelala nov izdelek. ROTO po principu eko designa že aktivno razvija nove izdelke, ki bodo na police trgovin prišli že jeseni 2021.

Ker se v ROTO in Aquafil zavedamo pomembnosti krožnega gospodarstva, ki temelji na konceptu pozitivnega snovnega kroga, bomo vzpodbudili tudi svoje poslovne partnerje in sprejemali njihovo odpadno embalažo za sekundarno surovino pri proizvodnji novih izdelkov.

Isokon d.o.o.

ISOTRACK L – TRAJNOSTNA REŠITEV V GRADBENIŠTVU

Danes je trajnostni razvoj tesno vpet v vseh vejah industrije. To pomeni zmanjšanje porabe materialov, varovanje okolja, zagotavljanje varnih delovnih pogojev in drugo. Eden izmed takšnih primerov so tudi pohodne oz. povozne plošče ISOTRACK L, ki jih izdeluje slovensko podjetje Isokon. Z ISOTRACK L pohodnimi oz. povoznimi ploščami se lahko enostavno izdelajo dovozne in delovne površine do gradbišč, elektro omrežij, različne ploščadi ter zaščita površin in to ne glede na tip terena. Omogočajo varne dostope težki gradbeni mehanizaciji kot so avtodvigala, bagri, rovokopači, kiper tovornjaki ipd. Velikokrat izgradnja pomožnih cest/delovnih površin, vremenski vplivi in vračanja terena v prvotno stanje povzročajo velike posege v okolje in enormne stroške. Po končanem projektu se plošče ISOTRACK L enostavno odstranijo, očistijo in so pripravljanje za uporabo pri naslednjem projektu. Njihova življenjska doba ob pravilni uporabi znaša med 8-12 let.

ISOTRACK L plošče so v celoti narejene iz recikliranega polimernega materiala, katerega vir so industrijski ali komunalni odpadki. Z uporabo recikliranega polimernega materiala se bistveno zmanjša vpliv na okolje, saj je pri uporabi recikliranega materiala ogljični odtis nižji za 70 % na ploščo (razlika 57 kg CO2e (plošča) – Vir Ecoinvent 3.7), kot pa v primeru, da bi se za proizvodnjo uporabil čisti polimerni material pridobljen na osnovi nafte. Poleg tega lahko učinkovito izrabljamo krožno gospodarstvo v podjetju, saj lahko predelamo industrijske odpadke v dotični proizvod.

ISOTRACK L plošča ima tako dva učinka na okolje. Prvi je neposreden pri proizvodnji zaradi uporabe recikliranih polimernih materialov, drugi pa pri namembnosti plošč zaradi zmanjšanja  nepotrebnih posegov v okolje pri težko dostopnih mestih.

Rupar plastika

UPORABA PLASTIKE KOT DRAGOCENA SUROVINA ZA IZDELAVO NOVIH IZDELKOV

Začetni, zelo ostri toni proti uporabi plastike so imeli tudi pozitivne posledice, saj se je s tem na trgu vzpostavil ekonomsko vzdržen sistem, ki povečuje odstotek mehanskega recikliranje. Plastični odpadki se s tem reciklirajo pri čemer dobimo dodatni materialni vir t.i. PCR (postconsumer resin) zlasti HDPE in PET pa s tem nista več odpadek ampak dragocena surovina za izdelavo novih izdelkov.

Ker je ohranjanje okolja zelo pomembno smo skupaj s podjetjem Kozmetika Afrodita razvili novo 150 ml plastenko narejeno iz 100% recikliranega PET-a , pridobljenega iz recikliranih plastenk vode. Z uporabo recikliranega materiala namesto novega, pridobljenega iz fosilnih goriv, smo samo s spremembo materiala znižali ogljični odtis za več kot 60%. Poleg tega bo manjša tudi uporaba novega, virgin, PET materiala za najmanj 1 tono letno, kar dodatno pripomore k skrbi za okolje.

S postopnimi koraki želimo v nekaj letih priti iz 25% deleža recikliranega materiala v naših izdelkih na skupno 100% pri čimer je cilj utrditi recikliran plastični granulat kot okoljsko sprejemljivo in trajno rešitev.

S tem plastika poleg že prej izvrstnih lastnosti (lahkotnost, fleksibilnost) z recikliranjem pridobiva zaslužen sloves dobre plastike.

Plastika Virant d.o.o.

100% RECIKLABILNA BREZZRAČNA EMBALAŽA

Vodilo razvoja embalaže

V našem podjetju želimo boj proti plastični embalaži pretvoriti v boj zgolj proti plastičnim odpadkom. Razvoj AIRLESS dispenzerja brez kovinskih sestavnih delov in iz 100% reciklabilne plastike je vsekakor velik korak v tej smeri.

V podjetju Plastika Virant smo se pred leti lotili razvoja inovativne, okolju prijazne in izboljšane embalaže za kozmetiko in farmacijo. Rezultat večletnega razvoja in testiranj je patentiran sistem embalaže, poznan kot brezzračna embalaža oziroma t. i. »AIRLESS«, katerega primarna prednost je, da ščiti vsebino pred stikom z zrakom in na ta način preprečuje kontaminacijo in oksidacijo vsebine. Embalaža je sestavljena iz minimalnega števila sestavnih delov. Ker je v celoti narejena iz ene vrste materiala (100% termoplastični poliolefini), jo je možno enostavno reciklirati in je cenovno dostopnejša tudi za izdelke, ki se sicer uvrščajo v najvišji cenovni razred. Ključna slabost večine trenutnih rešitev je, da so določeni sestavni deli kovinski, stekleni, gumijasti ali silikonski, kar omejuje oziroma onemogoča reciklažo sestavljene embalaže in ni v skladu z okoljevarstvenimi trendi in načeli trajnostnega razvoja. Enotnost materiala pomeni krajši čas proizvodnje embalaže, kar se odraža v manjši porabi energije. Vse sestavne dele lahko proizvedemo tudi iz reciklirane plastike. Pumpico na izdelku je možno odstraniti, s čimer kupcu omogočimo, da svoj izdelek ponudi kot »refill«. V tem primeru se lahko pumpica uporabi večkrat, s čimer se zmanjša količina odpadkov, znižajo se stroški in končna cena izdelka.

AquafilSLO d.o.o.

S KEMIJSKIM RECIKLIRANJEM DO PRVOVRSTNIH VLAKEN NAJLONA 6

Aquafil je bil eden prvih v našem prostoru, ki je začel zapirat krožno zanko. V svoji tovarni AquafilSLO v Ljubljani od leta 2011 pridobiva regenerirano osnovno surovino za izdelavo vlaken najlona 6. Revolucionarni produkt, ki so ga poimenovali ECONYL®, nastaja z regeneracijo izdelkov ob koncu uporabne dobe, kot so na primer ribiške mreže in tekstilne talne obloge, ter industrijskih odpadkov. Odslužene izdelke in odpadke z mehanskim in kemijskim procesom predelujejo v osnovno surovino, iz katere nato izdelujejo vlakna najlona 6 ECONYL®. Ta ohranijo vse lastnosti in kakovost vlaken, pridobljenih iz primarnih virov, zato jih je mogoče reciklirati vedno znova. Po oceni življenjskega cikla proizvoda se pri izdelavi surovine za ECONYL® prihrani do 90 % CO2 ekvivalentnih emisij v primerjavi s tradicionalnim postopkom. Vlakna ECONYL® za svoje izdelke uporabljajo globalne blagovne znamke, ki sledijo vrednotam okoljske trajnosti in krožnega gospodarstva.

Aquafil je mednarodna skupina podjetij, ki ima v Sloveniji 4 od svojih 18 tovarn. Je eden vodilnih svetovnih izdelovalcev vlaken za oblačila (kopalke, športna in modna oblačila) ter tekstilne talne obloge iz najlona 6. Aquafil je sinonim za kakovostne in inovativne izdelke ter nove trajnostne in krožne proizvodne modele. Zaradi osredotočenosti na raziskave in razvoj redno investira v tehnologijo in znanje ter svoje proizvodne procese ter izdelke nenehno izboljšuje.

Plastika Skaza d.o.o.

BOKASHI ORGANKO
Bokashi Organko je kompostnik nove generacije, narejen iz reciklirane plastike in namenjen predelavi organskih odpadkov v prvovrsten kompost. Predstavlja prvi korak do krožnega gospodarjenja in trajnostnega ravnanja pri uporabnikih doma, saj biološki odpadki gospodinjstva postajajo vir za nov življenjski krog.

Z našim minikompostnikom skrbimo za dve vrsti odpadkov. Poleg tega, da z njim učinkovito zbiramo in uporabljamo biološke odpadke v gospodinjstvu, je prednost tudi v tem, da pomaga pri porabi plastičnih odpadkov iz okolja, ki jih predelamo in ponovno uporabimo pri funkcionalnem, estetskem in kakovostnem izdelku. S tovrstnimi dejanji podjetje vpliva na posameznega uporabnika, njegovo bližnjo okolico in ne nazadnje družbo kot celoto. Z redno uporabo kompostnika Bokashi Organko lahko iz bioloških odpadkov ustvarimo prvovrsten domač kompost za rastline. Na ta način vračamo biološke odpadke nazaj v naravo, hkrati pa na najbolj naraven način poskrbimo za gnojenje sobnih in vrtnih rastlin. Iz odpadka ustvarimo dve novi surovini, saj poleg osnove za prvovrsten kompost pridobimo tudi fermentacijsko tekočino. Slednja predstavlja povsem naravno gnojilo, ki ga razredčenega z vodo uporabljamo pri zalivanju cvetlic, zelenjavnih ali sadnih vrtov. Nerazredčeno tekočino pa lahko uporabimo tudi za čiščenje vodovodnih odtokov. Prav ničesar ne zavržemo. Bokashi Organko nam pomaga ustvarjati vir za nov življenjski krog.

Glede na to, da je Bokashi Organko narejen iz recikliranega materiala in imamo v podjetju vpeljano krožno gospodarstvo na več segmentih, posledično prihaja do relativnega zmanjšanja okoljskih kazalcev. V primerjavi z istim izdelkom, narejenim iz čiste plastike, torej na osnovi naftnih virov, govorimo o zmanjšanju v povprečju za 39,4 odstotka, pri čemer se globalni okoljski kazalci v povprečju zmanjšajo za 32,8 odstotka, regionalni pa za 44,9 in 43,5 odstotka.

Sibo G. d.o.o.

Sibo G. je družinsko podjetje z več kot 50 letno tradicijo. Naše izdelke se uporablja na področju:

  • zapiralnih rešitev za uporabo v npr. farmaciji, kozmetiki, ustni negi,
  • tehničnih rešitev za uporabo npr. v gospodinjstvu, vodni in elektro industriji,
  • ponosni pa smo tudi na lasten raziskovalno tehnološki center, kjer poskrbimo, da se ideja o plastičnem proizvodu ali orodju za brizganje plastike spremeni v končni izdelek.

Svoj odtis v okolje znižujemo na različne načine. V grobem jih lahko ločimo na dva segmenta:

1) Trajnostni razvoj glede samega delovanja podjetja
V obdobju zadnjih 10 let smo znižali porabo električne energije za 40 odstotkov, indeks CO2 pa kar za 50 odstotkov. Za gretje pisarn v zimskem času uporabljamo zgolj toploto, ki jo proizvajajo naši stroji. Uporabljamo električne viličarje, recikliramo baterije, uporabljamo LED osvetljavo, skrajšujemo transportne poti s proizvodnjo na lokalnih področjih itd.

2) Trajnostni razvoj glede proizvodnje izdelkov
Pri proizvodnji izdelkov neprestano iščemo možnosti zmanjševanja uporabe »svežega« materiala, zato pa zvišujemo uporabo recikliranega (PCR) in BIO materiala. Za pripravo novih zmesi sodelujemo z različnimi fakultetami in raziskovalnimi organizacijami, podpiramo krožno gospodarstvo ter razvijamo izdelke, ki potrebujejo tudi do 48 odstotkov manj materiala.

Podjetje se je pridružilo pomembnemu mednarodnemu raziskovalnemu projektu PRESERVE, kjer 26 mednarodnih partnerjev, od tega 7 raziskovalnih organizacij, išče nove materiale, tehnologije in načine za ponovno uporabo recikliranih materialov na področju pakiranja hrane.

Piskar d.o.o.

Skrbimo za dom in okolje

Podjetje Piskar d.o.o. je družinsko podjetje, ki se že 35 let ukvarja z izdelavo široke palete različnih vrst folij in vrečk. Naši izdelki so prisotni tako na policah različnih trgovcev kot tudi v naši spletni trgovini ter proizvodnih podjetjih, kjer pakirajo najrazličnejše svoje izdelke. Izdelki Piskar segajo tudi izven slovenskih meja, in sicer v Litvo, Latvijo, Francijo, Anglijo, Dubaj, Ameriko, celo v Avstralijo.

V svoji proizvodnji uporabljamo materiale, ki so prijazni do okolja in ki pri razgradnji ne sproščajo nobenih strupenih snovi. Pri proizvodnji vrečk za odpadke uporabljamo predvsem reciklirane materiale, ki bi sicer lahko končali v smeteh ter tako skrbimo za bolj čisto okolje. Z vrečke za gospodinjstvo, katera pridejo v stik z živili pa uporabljamo 100% originalen material, kateri je 100% reciklažen in se ga da ponovno uporabiti.

Vsa leta razvoja in delovanja prisegamo na kakovost in to, poleg skrbi za okolje, še danes ostaja glavna prioriteta našega podjetja. Ves čas delujemo kot sodobno, stabilno in varno podjetje s tradicijo in prepoznavnostjo, ki skrbi za svoje zaposlene in uresničuje potrebe svojih strank.

Z uporabo naših izdelkov želimo izboljšati kvaliteto vsakdanjega življenja vsakega posameznika in prihraniti čas tako gospodinjstvom kot industriji. Nasploh pa ozaveščati ljudi, ki jim ni vseeno kaj se bo zgodilo z našim planetom v prihodnosti, da dosledno upoštevajo razvrščanje in sortiranje vsakodnevnih odpadkov.

Za izdelavo vrečk za odpadke tako uporabljamo vsaj 92% recikliranih materialov. V prihodnje si želimo naše procese tehnološko še dodelati in izpopolniti. Še več aktivnosti pa usmeriti v iskanje materialov, ki so še prijaznejši okolju.